درباره کنگره

تربت جام از درخشان‌ترین کانون‌های فرهنگی و علمی خراسان بزرگ بوده که دانشوران و عرفای بی‌شماری نگین ارزشمند فرهنگ پر شوکت آن را نمایندگی کرده‌اند. این شهر دیرپا بر آستانه‌ی رویدادهای مهمی از تاریخ ایران و خراسان بزرگ ایستاده است. شهری که به باور بسیاری از دانشمندان دارای پیشینه‌ای هزاران ساله بوده است. تربت جام از نظر آثار باستانی و معماری منحصر به فرد بناهای تاریخی‌اش نیز جایگاهی ویژه و درخور یافته که از جمله آن‌ها می‌توان به مزار شیخ‌الاسلام احمد جامی اشاره کرد که خود شاهکاری بی‌بدیل از نیارش‌ها و آرایه‌های هنر معماری ایران زمین در طول بیش از هشت قرن می‌باشد.

از این‌رو جهت معرفی بهتر و درخور این شهرستان، مؤسسه آموزش عالی وحدت بر این شد پس از برگزاری با موفقیت نخستین کنگره ملی معماری و عمران شهری در سال 1396، با هماهنگی و همکاری تمامی مسئولین و اساتید صاحب‌نظر در رشته مهندسی معماری و مهندسی عمران کنگره بزرگ و درخور شهرستان و در سطح کشوری برگزار کند. دبیرخانه کنگره با همکاری برخی از دانشگاه‌های معتبر در کشور و استان نظیر دانشگاه باهنر کرمان، دانشگاه فردوسی، دانشگاه‌های صنعتی سجاد، دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد با بهره‌گیری از تجارب گذشته، اساتید بزرگوار دانشگاه‌های معتبر ایران و جهان و نهادهای علمی پژوهشی و ارگان‌های دولتی کشوری، کنگره ملی معماری و عمران شهری را با شکوه و عظمت هرچه بیشتر و معرفی هرچه بهتر شهرستان برگزار نماید. این کنگره به دنبال آن است که با گردهم آوردن صاحب نظران، اندیشمندان، دانشگاهیان، سیاست‌گذاران و مدیران، سازمان‌های ذیربط و علاقه مند و متخصصان و علاقه مندان موضوع عمران، معماری و شهرسازی، به تبیین مفاهیم و اهداف آن بپردازد و فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات و ارائه‌ی یافته‌های پژوهشی نوین در زمینه‌ی مذکور باشد.

بر این اساس با افتخار از تمامی متخصصان، کارشناسان، دانشجویان، پژوهشگران و دانشمندان مراکز علمی، تحقیقاتی و صنعتی دعوت می‌نماید. با شرکت در برنامه‌های متنوع این کنگره در این رویداد مهم بین‌المللی مشارکت نموده و با ارائه آخرین دستاوردهای علمی و اجرایی خود، زمینه دستیابی به اهداف فوق را فراهم سازند.